Novads

 

lv enru

 

Saulkrastu novada teritorijas kopējā platība ir 46,8 km². Saulkrastu novada administratīvā teritorija atrodas Rīgas jūras līča piekrastē, Vidzemes rietumu daļā. Saulkrastu novada teritorija ietver piejūras mežu joslu no Lilastes upes un ezera dienvidos līdz Zvejniekciemam ziemeļos. Administratīvā teritorija stiepjas 17 kilometru garumā.

 

Novadā deklarēti dzīvo vairāk nekā 6 tūkstoši iedzīvotāji. Līdz ar vasaras sezonu, iedzīvotāju skaits ievērojami palielinās, kas saistīts ar tūrisma sezonas sākšanos un novadā esošo dārzkopības kooperatīvu iedzīvotāju plūsmas palielināšanos.

 

Attālums no Saulkrastu centra līdz Rīgai ir 45 km, Limbažiem - 47 km, Siguldai - 40 km, Salacgrīvai – 58 km.

 

Novada teritoriju šķērso starptautiskas nozīmes autoceļš VIA Baltica.

 

Saulkrastu novadā ietilpst apdzīvotas vietas – Bātciems, Pabaži, Saulkrasti, Zvejniekciems, kā arī dārzkopības kooperatīvi. Novadam cauri tek četras upes – Inčupe, Pēterupe, Ķīsupe un Aģe, kas simboliski attēlotas Saulkrastu novada ģerbonī.

 

 

Izglītība

Saulkrastos darbojas Saulkrastu vidusskola, Zvejniekciema vidusskola, pirmsskolas izglītības iestāde „Rūķītis” un Vidzemes jūrmalas Mūzikas un mākslas skola.

 

Saulkrastu vidusskolas aizsākums ir 1776.gadā atvērtā Pēterupes draudzes skola. 1912.gadā, vietējā kultūras darbiniece Olga Cīrule atvēra 2 klašu elementārskolu kapteiņa Reisona mājā. 1950.gadā skola kļūst par vidusskolu. 1956.gadā skola pāriet uz jaunajām telpām, kur mīt vēl šodien. 2012.gadā Saulkrastu vidusskola atzīmē 100 gadu jubileju.

 

Saulkrastu vidusskolā darbojas skolas mērija, kas rūpējas par skolas sabiedrisko dzīvi, organizējot kultūras un sporta pasākumus.

 

Saulkrastu vidusskolā mācījušies cilvēki, kas Latvijas vārdu nesuši pasaulē: kinorežisors Alvis Lapiņš, dziedātājs Ingus Pētersons, kārtslēcējs Aleksandrs Obižajevs, Olimpisko spēļu dalībnieks bobslejists Zintis Ekmanis.

 

Zvejniekciema vidusskolas pirmsākumi meklējami 200 gadus tālā pagātnē Skultes pagastā, kur 1741.gadā uzcelta skola. Vairākkārt mainījās skolas nosaukums. 1963.gadā Zvejniekciemā zvejnieku artelis „Zvejnieks” pēc arhitektes Martas Staņas individuālā projekta uzcēla skolu, kuru ar Izglītības ministrijas pavēli pārdēvēja par Zvejniekciema vidusskolu.

 

Skolēni ar labiem rezultātiem startē rajona un republikas olimpiādēs. Aktīvi darbojas skolēnu līdzpārvalde, kas veido skolas avīzi „Pipari un medus”, kā arī rīko skolas pasākumus.

 

Saulkrastu PII „Rūķītis” uzsāka darbu 1951.gadā, pašreizējās telpās tas atrodas kopš 1983.gada.

 

1968. gadā piepildījās daudzu sapnis – septembrī durvis vēra Zvejniekciema bērnu mūzikas skola - pirmā Vidzemes jūrmalā. Visi pedagogi bijuši izcilas personības - komponists Pēteris Vasks, Latvijas izcilākais vijoļmeistars Zigurds Elsbergs u.c. 90-tie gadi aizsāka jaunu lappusi skolas vēstures grāmatā. Tiek rasta iespēja muzikālo izglītību apgūt arī bērniem Ādažos un Carnikavā. Skolas darbību paplašināja, atverot mākslas nodaļu.

 

Skolā darbojas mūzikas nodaļa  un vizuāli plastiskās mākslas nodaļa. Skolas audzēkņi profesionālu pedagogu vadībā piedalās un gūst nozīmīgus sasniegumus republikas un starptautiska mēroga konkursos.

 

 

Kultūra

Saulkrastu novada kultūras dzīvi veido aktīva māksliniecisko kolektīvu darbība un tradicionālie un no jauna ieviestie kultūras sarīkojumi. Tos organizē un vada pašvaldības aģentūra „Saulkrastu kultūras un sporta centrs”.

 

Tajā darbojas 17 dažādi kolektīvi, kas ļauj ikvienam novada iedzīvotājam atrast tieši sev piemērotu veidu, kā pavadīt brīvo laiku un tādējādi veicināt kultūrizglītību.

 

Kultūras dzīves norisis iesaistās visi - gan bērni, gan tie, kuriem mūža gadi skaitāmi vairākos gadu desmitos.

 

Vismazākie saulkrastieši aizrautīgi dejo pirmsskolas bērnu deju kolektīvā un bērnu deju kolektīvā „Rūķītis”, savukārt mākslinieciskās prasmes attīsta vizuālās mākslas pulciņā.

 

Tautas dejas prieku jaunieši var rast un izbaudīt deju kolektīvā ”Krustu šķērsu”, bet seniori - deju kolektīvā „Saulgrieži”.

Ja ir vēlme izmēģināt ko netradicionālu, to piedāvā deju grupa „Fractus”. Tāpat modernu deju soli novada seniori apgūst dzīvespriecīgu dāmu deju kolektīvu kolektīvā „Draiskais solis”. Kantri stila piekritējus gaida līnijdeju grupā „Sunbeach”.

 

Tiem, kam patīk dziedāt, ir iespēja dziedāšanas prasmes pilnveidot korī „Anima”, „Bangotne” un senioru vokālajā ansamblī „Dzīle”.  Saulkrastu folkloras kopa "Dvīga" ļauj iepazīt latviskas dzīvesziņas pamatus un iedzīvināt sentēvu tradīcijas mūsdienās.

 

Saulkrastu pilsētas svētki un citi lieli notikumi nav iedomājami bez pūtēju orķestra „Neibāde” un koklētāju ansambļa „Saule”.

 

Latviskā dzīvesziņa nav iedomājama bez rokdarbiem un citām tautas lietišķās mākslas nozarēm. Saulkrastieši ir gan aktīvi audēji - ne velti viņu vidū ir Tautas daiļamata meistari-, gan arī rokdarbnieki, kuru pulciņā top skaistākās zeķes un šalles, un kur tad vēl pavisam īpaši rokdarbu veidi, piemēram, filcēšana vai grābekļošana!

 

Ja vēlaties iegūt aktiermākslas pamatus un izjust skatuves vilinājumu, tad noteikti jāiesaistās teātra studijas „Sliede” darbā, viņu repertuārā ir gan etīdes, gan nopietni uzvedumi.

 

PA „Saulkrastu kultūras un sporta centrs” darbinieki allaž ir gatavi jaunām idejām un norisēm. Ne velti par ikgadēju notikumu kļuvuši tādi pasākumi kā muzeju nakts, ģimenes diena, Līgo dienas ielīgošana, pilsētas svētki un valsts svētki, kas nemainīgi ir gaidītākie notikumi saulkrastiešu kultūras dzīvē. Tāpat saulkrastiešiem par skaitu tradīciju kļuvis svinēt tautas tradīciju pilnus saulgriežu un gadskārtu ieražu svētkus – Ziemassvētkus, Lieldienas, Līgo un Miķeļdienu.

 

 

Sports

Saulkrastos populārākie un tradīcijām bagātākie sporta veidi ir basketbols, volejbols, futbols un orientēšanās sports. Atzinību izpelnījušies arī džudo, šautriņu mešana un florbols. Šo sporta veida pārstāvji piedalās Latvijas un starptautiska mēroga sacensībās.

 

Lai pilnveidotu Saulkrastu novada sporta dzīvi, tiek organizēti dažādi sporta pasākumi un sacensības. Vissenākās tradīcijas ir Saulkrastu skrējienam, kurš pirmo reizi notika 1994. gadā. Tādu pat vecumu sasniedzis pludmales volejbola un ielu basketbola šovs „Saulkrastu kokteilis”. Sportistu un līdzjutēju vidū populārs ir Saulkrastu basketbola čempionāts, kurā piedalās ne tikai vietējie sportisti, bet arī komandas no Rīgas un tuvākās apkārtnes. Vairākos individuālajos sporta veidos – zolītē, novusā, galda tenisā - notiek Saulkrastu čempionāti vairākos posmos, šautriņu mešanā - pat 12. Lielu dalībnieku skaitu katru gadu pulcē sporta sacensības pilsētas svētku laikā. Skatītāju interesi izpelnījies Nacionālās suņu daudzcīņas sacensības Zvejniekciema stadionā.

 

Saulkrastos darbojas sporta halle, kurā notiek Saulkrastu vidusskolas skolēnu sporta stundas un pašvaldības iedzīvotājiem ir iespēja darboties dažādos sporta veidos. Populārākie un tradīcijām bagātākie sporta veidi ir basketbols, volejbols, futbols un orientēšanās sports.

 

Atzinību izpelnījušies arī džudo, šautriņu mešana un florbols. Šo sporta veida pārstāvji piedalās Latvijas un starptautiska mēroga sacensībās.

 

 

Saulkrastos atrodas unikāls velosipēdu muzejs, kurš apmeklētājiem piedāvā iepazīties ar vienīgo seno velosipēdu kolekciju Latvijā. Kolekcijā plaši pārstāvētas dažādas lietas, kuras saistās ar velosipēdu lietošanu, riteņbraukšanas sportu, biedrībām un velosipēdu ražošanu. Ekspozīcijā var aplūkot lielāko Austrumeiropas velosipēdu firmas emblēmu kolekciju.

 

Saulkrastu centrā izveidota labiekārtota peldvieta "Centrs", kurai piešķirts Zilais karogs - pasaules populārākais tūrisma ekosertifikāts.Tas nozīmē, ka ir izpildīti starptautiskās ekoprogrammas kvalitātes kritēriji ūdens, vides pārvaldes, vides informācijas un izglītības, tostarp arī labiekārtojuma un servisa jomās.

 

Saulkrastu novadā pieejamas vairāk nekā 15 dažāda veida naktsmītnes – viesnīcas, viesu nami, kempingi, atpūtas bāzes un telšu vietas.


Aktīvās atpūtas piedāvājumā ir atpūta uz ūdens, zirgu izjādes, velo, kvadraciklu un sporta inventāra noma, mini golfs, peintbols, skeitošana, teniss un pirtis.

 

Tiek piedāvāti maršruti velobraucējiem un nūjotājiem, ziemā – distanču slēpotājiem, tādējādi nodrošinot aktīvās atpūtas iespējas visu sezonu.

 

Zvejniekciems un tā akmeņainā jūrmala ir mākslinieku un fotogrāfu iecienītāka Saulkrastu piekrastes daļa. Tai līdzās atrodas Vidzemē pirmā osta - Skultes osta, kas ir lielākā no mazajām ostām Latvijā un nodarbojas ar kokmateriālu eksportu un atjaunojamo energoresursu pārkraušanu. 2009.gadā tā svinēja 70 gadu jubileju.

 

Saulkrastiem ir sadarbības partneri sadraudzības pilsētās Gnestā (Zviedrijā), Odolanovā (Polijā), Neringā (Lietuvā) un Radoškoviči (Baltkrievija).

Pasākumu kalendārs

Janvāris 2018 Februāris 2018 Marts 2018
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Vārda dienu šodien svin: Alma, Annemarija